Välkommen till Norra Gotlands Brukshundklubb

Klubbmästare...   


2017

LYDNAD STARTKLASS - Camilla Pettersson & Chess Player Gypsy Swing (aussie)

SPÅR APPELLKLASS - Carl Stålhandske & Lifsungstollarens Bianca (Tollare)

RALLYLYDNAD N - Katarina Nilsson & Thor (blandras)


2016

LYDNAD KLASS I - Linda Belin & Toside´s Black Bride (storpudel)

LYDNAD KLASS II - AnnLoice Jarderot & Korad LP1 RLD N RLD F RLD A RLD M Spinnrockens Joy (aussie)

SPÅR APPELLKLASS - Henry Johansson & LPI  Anemicos Tyson (schäfer)

RALLYLYDNAD N - AnnLoice Jarderot & LPI RLD N Spinnrockens Katyn (aussie)

RALLYLYDNAD F - Susanne Winberg & RLD N RLD F Sansanova´s Duchesse De Montebello (storpudel)

AGILITY 1 - Roger Winberg & RLD N RLD F Sansanova´s Duchesse De Montebello (storpudel)


2015

LYDNAD KLASS I - Susanne Winberg & RLD N Sansanovas Duchesse De Montebello "Nova" (storpudel)

LYDNAD KLASS II - Ulla-Britt Malmberg & LP1 LP2 SUCH Elestorps King Of Jack "Kingen" (schnauzer)

LYDNAD KLASS III - Ulla-Britt Malmberg & LPI,LPII Walgustains Duva "Duva" (dvärg schnauzer)

SPÅR APPELKLASS - Ulla-Britt Malmberg & LPI,LPII Walgustains Duva "Duva" (dvärg schnauzer)

RALLYLYDNAD N - Susanne Winberg & RLD N Sansanovas Duchesse De Montebello "Nova" (storpudel)

RALLYLYDNAD F - Susanne Winberg & LPI,LPII RLD N RLD F Ruffle´s Muslin Missy "Malva" (storpudel)


2014   

LYDNAD KLASS I - Gunnar Holm & Roshospots Ultimate Joy (Dalmatiner)

LYDNAD KLASS II - Susanne Winberg & LPI,LPII RLD N Ruffle´s Muslin Missy "Malva" (storpudel)

LYDNAD KLASS III - Ulla-Britt Malmberg & LPI,LPII Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

SPÅR LÄGRE KLASS - Ylva Coughlin & Dundra (rottweiler)

SPÅR HÖGRE KLASS - Camilla Pettersson & LPI, RLD N Chess Player Madame Butterfly "Freja" (aussie)

RALLYLYDNAD N -  Camilla Pettersson & LPI, RLD N Chess Player Madame Butterfly "Freja" (aussie)

RALLYLYDNAD F - Susanne Winberg & LPI,LPII RLD N Ruffle´s Muslin Missy "Malva" (storpudel)


2013   

LYDNAD KLASS I - Ulla-Britt Malmberg & LPI Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

LYDNAD KLASS II - Ulla-Britt Malmberg & LPI Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

SPÅR APPELKLASS - Irené Molin & Benno Von Schill (riesen schnauzer)

SPÅR LÄGRE KLASS - Carina Karlsson & Haugs Andar bure (rottweiler)

                                                                                                                 Tillbaka


2012

LYDNAD KLASS I - Carina Karlsson & Haug Andars Bure (rottweiler)

LYDNAD KLASS II - Susanne Winberg & Ruffle´s Muslin Missy "Malva" (storpudel)

SPÅR APPELLKLASS - Ylva Coughlin & Dundra (rottweiler)

SPÅR LÄGRE KLASS  - Camilla Pettersson & Chess Player Madame Butterfly "Freja" (aussie)


2011

LYDNAD KLASS I - Carina Karlsson & Haug Andars Båra (rottweiler)

LYDNAD KLASS II - Carina Karlsson & Spanarnas Embla (rottweiler)


2010

LYDNAD KLASS I -  Karin Lung & Korad Victor

LYDNAD KLASS II - Ulla-Britt Malmberg & Kingen (schnauzer)


2009

APPELLKLASS - Inga-Lill Höglund & LP1 Bockegårdens Dasca (schäfer)LÄGRE KLASS SPÅR - Mattias Södergren & PH Leekas Fräcke Fredrik "Zorro" (schäfer)

LYDNAD KLASS I - Henry Johansson & Dockits Jäger (schäfer)

LYDNAD KLASS II - Linda Rung & Övärdens Mynta (schäfer)

LÄGRE KLASS SPÅR - Mattias Södergren & Leekas Fräcke Fredrik (schäfer)

2008

LYDNAD KLASS I - Ebba Pettersson & LP1 Tinna (schäfer)


2007

LYDNAD - KLASS I - Tinna (schäfer) Ebba Pettersson

LYDNAD KLASS III - LP1 Ikaros (blandras) Linda Olsson


2006

LYDNAD KLASS I - Åkerblommans Ironi "Tyra" (riesenschnauzer) Irene Molin

LYDNAD KLASS III - LPI Ikaros (blandras) Linda Olsson

ELITKLASS - LP II SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Fjärdingsmannens Triton (schäfer) Camilla Pettersson

LÄGRE KLASS - Fjärdingsmannens Triton (schäfer) Camilla Pettersson


2005

LYDNAD KLASS I - Spirou (blandras) Rita Nordlander

LYDNAD KLASS II - PH SBCH Korad Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Isolas Äxa (schäfer) Ronnie Backström

LÄGRE KLASS SPÅR - SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

ELITKLASS SÖK - PH SBCH Korad PH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén


2004

LYDNAD KLASS I - LP1 Ikaros (blandras) Linda Olsson

LYDNAD KLASS II - LP1 BizmarkHof Enya (schäfer) Camilla Pettersson

LYDNAD KLASS III - SUCH LP2 Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg


2003

LYDNAD KLASS I - Botvidehunden Leehaw "Leo" (bordercollie), Linda Friberg

LYDNAD KLASS II - SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LYDNAD KLASS III - TJH Örtenlunds Chinook (tervueren) Roland Pettersson

APPELLKLASS - Camilla Pettersson & BizmarkHof Enya (schäfer)


2002

LYDNAD KLASS I - Ikaros (blandras) Linda Olsson

LYDNAD KLASS II - PH Korad SBCH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - SUCH Phalaenopsis Oberon (papillon) Maria Svensson

APPELLKLASS - Bältgårdens Jail House Rock (golden retriever) Mats Wiberg

LÄGRE KLASS SÖK - TJH Örtenlunds Chinook (tervueren) Roland Pettersson

HÖGRE KLASS SPÅR - RPS TJH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén


2001

LYDNAD KLASS I - Dominas Theodora (rottweiler) Eva Westin-Svensson

LYDNAD KLASS II - PH Korad SBCH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - LPI LPII Pärlkustens Ronja (labrador) Camilla Pettersson

LYDNAD ELIT - Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

BRUKS APPELLKLASS - BizmarkHof Enya (schäfer) Camilla Pettersson

BRUKS LÄGRE KLASS SPÅR - RPS TJH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén


2000

LYDNAD KLASS I - Kargalandets Max (schäfer) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS II - SUCH Phalaenopsis Oberon (papillon) Maria Svensson

LYDNAD KLASS III - LPI LPII Pärlkustens Ronja (labrador) Camilla Pettersson

LYDNAD ELIT - Hedenhös Daisy (mellanschnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LAG LYDNAD - "Helan & Halvan" Maria Svensson & Oberon (II) (papillon)

Henry Johansson & Akilles (I) (schäfer)


1999

LYDNAD KLASS I - Svartågårdens Akilles (schäfer) Henry Johansson

LYDNAD  KLASS III - LPI LPII Pärlkustens Ronja (labrador) Camilla Pettersson

LYDNAD ELIT - Hedenhös Daisy (mellanschnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Svartågårdens Nero (schäfer) Henry Johansson

HÖGRE KLASS SÖK - RPS Tjh Gasolas Cebec (schäfer) Ingrid Wahlén

LAG LYDNAD - Vivianne Wiberg & Rocky (I) Ullla-Britt Malmberg & Daisy (E)

LAG BRUKS - ”The Searchers”, Niklas Harlevi & Semmy (akl-spår), Ingrid Wahlén & Ceb (hkl-sök)   


1998

LYDNAD KLASS I - Godrings Whiskey (vorsteh) Lena Johnsson

LYDNAD KLASS II - RPS TJH Gasolas Cebec (schäfer) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - StayerDogs Topp Klocka (tervueren) Roland Pettersson

LYDNAD ELIT - LP Hedenhös Daisy (mellanschnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Bugsy Drummelschnauzer (blandras) Jerry Bingström

ELITKLASS SPÅR - RPS TJH Kargalandets Dizze (schäfer) Göte Karlström

LAG LYDNAD - Ingrid Wahlén & Ceb (schäfer) Linda Persson & Bugsy (bland)

LAG BRUKS - Göte Karlström & Dizze (schäfer) Maria Johansson & Akilles (schäfer) Jerry Bingström & Bugsy(blandras)   


1997

LYDNAD KLASS I - Hoffen-Hills Hjordan de Noir (hofawart) Carolina Lindqvist

LYDNAD KLASS II - RPS TJH Kargalandets Dizze (schäfer) Lena Johnsson

LYDNAD ELIT - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LÄGRE KLASS SPÅR - Hällmarkens Diza (schäfer) Göran Tidblom


1996

LYDNAD KLASS I - TJH Hällmarkens Diza (schäfer) Göran Tidblom

LYDNAD KLASS II - LP1 Frida, Lena Malmros

LYDNAD KLASS III - LP Stayerdogs Toppklocka (tervueren) Roland Pettersson

LYDNAD ELIT - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LÄGRE KLASS SPÅR - RPS TJH Gasolas Cebec (schäfer) Ingrid Wahlén


1995

Svartågårdens Bonnie (schäfer) Eivor & Kjell Olofsson


1994

Linda Persson & Doris (riezenschnauzer)