Klubbmästare

Under många år har vi årligen utsett en eller flera KLUBBMÄSTARE.


De första åren utsågs bara ett ekipage - man tävlade då endast i lydnad och bruks. De senaste åren har det tillkommit en hel uppsjö med olika tävlingsgrenar och då har KM delats upp på flera dicipliner och klasser.


Går man tillräckligt långt tillbaka i tiden (1998-2000), så korade vi under denna period även lagmästare i både bruks och lydnad.

2019

LYDNAD STARTKLASS - Marie Forsbäck & Skråmstas Fanza (Rottw)

LYDNAD KLASS 1 - Camilla Pettersson & Korad LD Startklass RLD N RLD F SPH1 Chess Player Gypsy Swing (aussie)

SPÅR APPELLKLASS - Katarina Nilsson & Korad LD Startklass RLD N Spinnrockens Viking Av Hellvi (aussie)

RALLYLYDNAD N - Linda Rung & RLD N Eros (blandras)

 

2018

LYDNAD STARTKLASS - Marie Forsbäck & Skråmstas Fanza (Rottw)

LYDNAD KLASS I - Camilla Pettersson & LD Startklass RLD N RLD F SPH1 Chess Player Gypsy Swing (aussie)

SPÅR APPELLKLASS - Camilla Pettersson & LD Startklass RLD N RLD F SPH1 Chess Player Gypsy Swing (aussie)

SPÅR LÄGRE KLASS - Camilla Pettersson & LD Startklass RLD N RLD F SPH1 Chess Player Gypsy Swing (aussie)

RALLYLYDNAD N - Camilla Pettersson & LD Startklass RLD N RLD F SPH1 Chess Player Gypsy Swing (aussie)

 

2017

LYDNAD STARTKLASS - Camilla Pettersson & Chess Player Gypsy Swing (aussie)

SPÅR APPELLKLASS - Carl Stålhandske & Lifsungstollarens Bianca (Tollare)

RALLYLYDNAD N - Katarina Nilsson & Thor (blandras)

 

2016

LYDNAD KLASS I - Linda Belin & Toside´s Black Bride (storpudel)

LYDNAD KLASS II - AnnLoice Jarderot & Korad LP1 RLD N RLD F RLD A RLD M Spinnrockens Joy (aussie)

SPÅR APPELLKLASS - Henry Johansson & LPI  Anemicos Tyson (schäfer)

RALLYLYDNAD N - AnnLoice Jarderot & LPI RLD N Spinnrockens Katyn (aussie)

RALLYLYDNAD F - Susanne Winberg & RLD N RLD F Sansanova´s Duchesse De Montebello (storpudel)

AGILITY 1 - Roger Winberg & RLD N RLD F Sansanova´s Duchesse De Montebello (storpudel)

 

2015

LYDNAD KLASS I - Susanne Winberg & RLD N Sansanovas Duchesse De Montebello (storpudel)

LYDNAD KLASS II - Ulla-Britt Malmberg & LP1 LP2 SUCH Elestorps King Of Jack  (schnauzer)

LYDNAD KLASS III - Ulla-Britt Malmberg & LPI,LPII Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

SPÅR APPELKLASS - Ulla-Britt Malmberg & LPI,LPII Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

RALLYLYDNAD N - Susanne Winberg & RLD N Sansanovas Duchesse De Montebello  (storpudel)

RALLYLYDNAD F - Susanne Winberg & LPI,LPII RLD N RLD F Ruffle´s Muslin Missy  (storpudel)

 

2014   

LYDNAD KLASS I - Gunnar Holm & Roshospots Ultimate Joy (Dalmatiner)

LYDNAD KLASS II - Susanne Winberg & LPI,LPII RLD N Ruffle´s Muslin Missy  (storpudel)

LYDNAD KLASS III - Ulla-Britt Malmberg & LPI,LPII Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

SPÅR LÄGRE KLASS - Ylva Coughlin & Dundra (rottweiler)

SPÅR HÖGRE KLASS - Camilla Pettersson & LPI, RLD N Chess Player Madame Butterfly (aussie)

RALLYLYDNAD N -  Camilla Pettersson & LPI, RLD N Chess Player Madame Butterfly (aussie)

RALLYLYDNAD F - Susanne Winberg & LPI,LPII RLD N Ruffle´s Muslin Missy  (storpudel)

 

2013   

LYDNAD KLASS I - Ulla-Britt Malmberg & LPI Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

LYDNAD KLASS II - Ulla-Britt Malmberg & LPI Walgustains Duva (dvärg schnauzer)

SPÅR APPELKLASS - Irené Molin & Benno Von Schill (riesen schnauzer)

SPÅR LÄGRE KLASS - Carina Karlsson & Haugs Andar bure (rottweiler)

                                                                                                                  

2012

LYDNAD KLASS I - Carina Karlsson & Haug Andars Bure (rottweiler)

LYDNAD KLASS II - Susanne Winberg & Ruffle´s Muslin Missy (storpudel)

SPÅR APPELLKLASS - Ylva Coughlin & Dundra (rottweiler)

SPÅR LÄGRE KLASS  - Camilla Pettersson & Chess Player Madame Butterfly  (aussie)

 

2011

LYDNAD KLASS I - Carina Karlsson & Haug Andars Båra (rottweiler)

LYDNAD KLASS II - Carina Karlsson & Spanarnas Embla (rottweiler)

 

2010

LYDNAD KLASS I -  Karin Lung & Korad Victor

LYDNAD KLASS II - Ulla-Britt Malmberg & Kingen (schnauzer)

 

2009

APPELLKLASS - Inga-Lill Höglund & LP1 Bockegårdens Dasca (schäfer)

LÄGRE KLASS SPÅR - Mattias Södergren & PH Leekas Fräcke Fredrik (schäfer)

LYDNAD KLASS I - Henry Johansson & Dockits Jäger (schäfer)

LYDNAD KLASS II - Linda Rung & Övärdens Mynta (schäfer)


2008

LYDNAD KLASS I - Ebba Pettersson & LP1 Tinna (schäfer)

 

2007

LYDNAD - KLASS I - Tinna (schäfer) Ebba Pettersson

LYDNAD KLASS III - LP1 Ikaros (blandras) Linda Olsson

 

2006

LYDNAD KLASS I - Åkerblommans Ironi "Tyra" (riesenschnauzer) Irene Molin

LYDNAD KLASS III - LPI Ikaros (blandras) Linda Olsson

ELITKLASS - LP II SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Fjärdingsmannens Triton (schäfer) Camilla Pettersson

LÄGRE KLASS - Fjärdingsmannens Triton (schäfer) Camilla Pettersson

 

2005

LYDNAD KLASS I - Spirou (blandras) Rita Nordlander

LYDNAD KLASS II - PH SBCH Korad Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Isolas Äxa (schäfer) Ronnie Backström

LÄGRE KLASS SPÅR - SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

ELITKLASS SÖK - PH SBCH Korad PH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

 

2004

LYDNAD KLASS I - LP1 Ikaros (blandras) Linda Olsson

LYDNAD KLASS II - LP1 BizmarkHof Enya (schäfer) Camilla Pettersson

LYDNAD KLASS III - SUCH LP2 Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

 

2003

LYDNAD KLASS I - Botvidehunden Leehaw (bordercollie), Linda Friberg

LYDNAD KLASS II - SUCH Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LYDNAD KLASS III - TJH Örtenlunds Chinook (tervueren) Roland Pettersson

APPELLKLASS - Camilla Pettersson & BizmarkHof Enya (schäfer)

 

2002

LYDNAD KLASS I - Ikaros (blandras) Linda Olsson

LYDNAD KLASS II - PH Korad SBCH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - SUCH Phalaenopsis Oberon (papillon) Maria Svensson

APPELLKLASS - Bältgårdens Jail House Rock (golden retriever) Mats Wiberg

LÄGRE KLASS SÖK - TJH Örtenlunds Chinook (tervueren) Roland Pettersson

HÖGRE KLASS SPÅR - PH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

 

2001

LYDNAD KLASS I - Dominas Theodora (rottweiler) Eva Westin-Svensson

LYDNAD KLASS II - PH Korad SBCH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - LPI LPII Pärlkustens Ronja (labrador) Camilla Pettersson

LYDNAD ELIT - Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

BRUKS APPELLKLASS - BizmarkHof Enya (schäfer) Camilla Pettersson

BRUKS LÄGRE KLASS SPÅR - PH Korad SBCH Karmanjakas BeoWulf (malinois) Ingrid Wahlén

 

2000

LYDNAD KLASS I - Kargalandets Max (schäfer) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS II - SUCH Phalaenopsis Oberon (papillon) Maria Svensson

LYDNAD KLASS III - LPI LPII Pärlkustens Ronja (labrador) Camilla Pettersson

LYDNAD ELIT - Hedenhös Daisy (mellanschnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Mockebo Oinas (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LAG LYDNAD - "Helan & Halvan" - Maria Svensson & Oberon (II) (papillon) & Henry Johansson & Akilles (I) (schäfer)

 

1999

LYDNAD KLASS I - Svartågårdens Akilles (schäfer) Henry Johansson

LYDNAD  KLASS III - LPI LPII Pärlkustens Ronja (labrador) Camilla Pettersson

LYDNAD ELIT - Hedenhös Daisy (mellanschnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Svartågårdens Nero (schäfer) Henry Johansson

HÖGRE KLASS SÖK - PH Gasolas Cebec (schäfer) Ingrid Wahlén

LAG LYDNAD - Vivianne Wiberg & Rocky (I) Ullla-Britt Malmberg & Daisy (E)

LAG BRUKS - ”The Searchers”, Niklas Harlevi & Semmy (akl-spår), Ingrid Wahlén & Ceb (hkl-sök)   

 

1998

LYDNAD KLASS I - Godrings Whiskey (vorsteh) Lena Johnsson

LYDNAD KLASS II - PH Gasolas Cebec (schäfer) Ingrid Wahlén

LYDNAD KLASS III - StayerDogs Topp Klocka (tervueren) Roland Pettersson

LYDNAD ELIT - LP Hedenhös Daisy (mellanschnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - Bugsy Drummelschnauzer (blandras) Jerry Bingström

ELITKLASS SPÅR - PH Kargalandets Dizze (schäfer) Göte Karlström

LAG LYDNAD - Ingrid Wahlén & Ceb (schäfer) Linda Persson & Bugsy (bland)

LAG BRUKS - Göte Karlström & Dizze (schäfer) Maria Johansson & Akilles (schäfer) Jerry Bingström & Bugsy(blandras)   

 

1997

LYDNAD KLASS I - Hoffen-Hills Hjordan de Noir (hofawart) Carolina Lindqvist

LYDNAD KLASS II - PH Kargalandets Dizze (schäfer) Lena Johnsson

LYDNAD ELIT - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LÄGRE KLASS SPÅR - Hällmarkens Diza (schäfer) Göran Tidblom

 

1996

LYDNAD KLASS I - TJH Hällmarkens Diza (schäfer) Göran Tidblom

LYDNAD KLASS II - LP1 Frida, Lena Malmros

LYDNAD KLASS III - LP Stayerdogs Toppklocka (tervueren) Roland Pettersson

LYDNAD ELIT - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

APPELLKLASS - LP Hedenhös Daisy (mellan schnauzer) Ulla-Britt Malmberg

LÄGRE KLASS SPÅR - PH Gasolas Cebec (schäfer) Ingrid Wahlén

 

1995

Svartågårdens Bonnie (schäfer) Eivor & Kjell Olofsson

 

1994

Linda Persson & Doris (riezenschnauzer)